4) cunghjuncazione

(IN CUNCIPIMENTU)

NB : a prisenza di a stella * u principiu d'un paragrafu vole d ch'ella ci h una sfarenza c ci ch si trova in lu dizziunariu di Ceccaldi. n ci saranu micca qu i tempi cumposti.

 

Summariu

  I) u prisente indicativu  
  II) l'imparfettu indicativu  
  III) u futuru indicativu  
  IV) u cundiziunale  
  V) u prisente sughjuntivu  
  VI) l'imparfettu sughjuntivu  
  VII) l'impirativu  
     

 

 

 I) u prisente indicativu

a) Eccu u prisente indicativu di i verbi irrigulari. E so irrigularit cuncernanu soprattuttu stu modu stu tempu. Ma ci ne h din une poche par l'impirativu u sughjuntivu prisente.

I dui ausiliari s : esse av.

participii passati ( u maschile):

esse : statu sap : sappiutu o saputu  
av : avutu, o certe volte utu vul : vugliutu o vulsutu  
and : andatu vede : vistu  
pud : pudutu o pussutu val : valutu o valsutu  
st : statu deve : duvutu  
d : datu d : dettu  
f : fattu    

 

I participii passati di i verbi di u prima gruppu si facenu sempre c l'aghjuntu di -TU a fine, francu uni pochi di verbi ch'anu un infinitivu cortu (da vede e particularit di u parlatu di Marignana da cunnosceli issi verbi)

 

b) i verbi di u prima gruppu s quelli ch si compienu c -. E tarminazione s queste :

 

  -u  
  -i  
  -a  
  -emu  
  -ate  
  -anu  

 

E tarminazione fermanu e listesse, ma certi verbi piglianu a prima parsona singulare di u prisente indicativu ( da tandu tutte e parsone di u prisente sughjuntivu) una lettara -G- frapposta da mez' l'ultima cunsunante a tarminazione di u verbu.

Si pruduce quand' u verbu l'infinitivu prisenta sta succissione qu : " vucale+(N o R o L)+ vucale ". Da nut ch postu ch u -D- intarvucalicu si prununcia R in lu rughjone, si face ancu c a succissione " vucale+(D)+ vucale ".

Da nut din un' accizzione c u verbu "sarr", ch viaghja di a listessa manera puru avendu dui R.

Altri verbi s cunghjucati c l'aghjuntu di -EGHJ- da mez' l'ultima cunsunante di u verbu a tarminazione (ch ferma a listessa) tutte e parsone di u prisente indicativu for' di a prima a siconda di u plurale, din u sughjuntivu prisente.

U pi sti verbi s :

- quelli ch currispondenu una parolla sguillula, ci h d ch'una di e parsone di a cunghjucazione u prisente indicativu saria "listessa" una parolla sguillula. Esempiu : dubit dubitu (du-bitu), sunni sonniu (so-nniu), ...

- quelli ch currispondenu un verbu ch l'h aghjustatu omu un suffissu fraquintativu o altru (calcic, stampit, schirzig, ...)

Ci s l'accizzione (sumin, fidi, ...)

Certi verbi accettanu e duie manere, quella quand'ellu s'aghjusta -G- quella quand'ellu s'aghjusta -EGHJ-, cum' sumin.

 I verbi fidi carri s spiziali si cunghjucanu cus, ci h d ch'ella vene cacciata a -i- innanz' a - finale :

c) I verbi di u sicondu gruppu s quelli ch si compienu c -e a fine (micca -sce). E tarminazione cambianu pocu :

  -u  
  -i  
  -e  
  -emu  
  -ite  
  -enu  

Cum' p i verbi du prima gruppu e succissione " vucale+(N o R o L)+ vucale " volenu un infissu -G- da mez' l'ultima cunsunante di u verbu a tarminazione. Ist'infissu si ritrova u prisente sughjuntivu ( ogni parsona).

Viaghja din cus c -D- postu ch'ista lettara si dice -R- in lu rughjone.

Ci h din un' accizzione c "corre" ch piglia un infissu -G- anch'ellu.

 

d) I verbi di u terzu gruppu si compienu c -SCE-. S scumpartuti in duie catigurie : quelli ch compienu c -ISCE- quelli ch compienu c -SCE-.A sola sfarenza h ch a siconda parsona plurale, quelli in -ISCE- piglianu una tarminazione "accurtata" -ite. Francu ind'istu casu, e tarminazione s :

  -u  
  -i  
  -e  
  -emu  
  -ite  
  -enu  

U verbu "cunnosce" h particulare in quant'ellu cambia una lettara (vale d ch u -o- di cunnosce diventa -i-) quand'ellu "s'allonga".

summariu

 II) l'imparfettu indicativu

a) n ci h micca irrigularit l'imparfettu indicativu, for'di i verbi "esse" "d":

b) P i verbi di u prima gruppu, ci vole cacci u - finale rimpiazzallu da e tarminazione ch suvetanu:

 

  -ava ou -avu  
  -avi  
  -ava  
  -avamu  
  -avate  
  -avanu  

c) P i verbi di u sicondu gruppu, accorre cacci u -e finale rimpiazzallu da :

 

  -ia ou -iu  
  -ii  
  -ia  
  -iamu  
  -iate  
  -ianu  

d) p i verbi di u terzu gruppu, h sguasgi listessa : si caccia u -e finale u si rimpiazza da :

  -ia ou -iu  
  -ii  
  -ia  
  -iamu  
  -iate  
  -ianu  

 

N.B.: p i verbi ch a so tarminazione l'infinitivu h -isce, e forme -scia, -ia s in cuncurrenza : si sintar quandu "impidiscia", quandu "impidia".

summariu

III) u futuru di l'indicativu

 

a) Qu i verbi irrigulari s "esse", "vul" "d". L'irrigularit pruvene da u radicale micca da e tarminazione.

b) Fora di sti verbi qu, u futuru si forma senza primura di u gruppu, caccendu l'ultima lettara di l'infinitivu, aghjustendu :

 

  -araghju  
  -ar  
  -ar  
  -aremu  
  -arete  
  -aranu  

summariu

IV) u cundiziunale

a) I verbi irrigulari u cundiziunale s i listessi c u futuru indicativu, qu din l'irrigularit pruvene da i radicali micca da e tarminazione. I verbi irrigulari s "esse", "d" "vul".

b) fora di sti verbi, si forma u cundiziunale dispett' u gruppu di u verbu, caccenduli a so lettara finale rimpiazzendula da :

  -ia ou -iu  
  -isti  
  -ia  
  -iamu  
  -iste  
  -ianu  

summariu

V) u prisente sughjuntivu

 

a) Prima ci h una mansa di verbi irrigulari :

b) I verbi di u prima gruppu si spartenu in duie catigurie :

i) n ci h micca infissu -G-. Tandu e tarminazione s :

  -i  
  -i  
  -i  
  -imu  
  -ite  
  -inu  

ii) ci h un infissu -G-. Tandu e tarminazione ponu esse listesse, ma u pi si trova :

 

  -a o -i  
  -a o -i  
  -a o -i  
  -amu o -imu  
-ate o -ite
  -anu o - inu  

c) Di a listessa manera i verbi di i sicondu gruppu s divisi in duie catigurie, ma sta volta, e tarminazione cambianu par forza.

i) s'ellu n ci h micca infissu -G-, tandu allora e tarminazione s :

 

  -i  
  -i  
  -i  
  -imu  
  -ite  
  -inu  

ii) s'ellu ci h un infissu -G-, allora tandu e tarminazione s :

 

  -a o -i  
  -a o -i  
  -a o -i  
  -amu o -imu  
-ate o -ite
  -anu o - inu  

d) I verbi di u terzu gruppu piglianu sempre e tarminazione ch suvetanu :

 

  -a  
  -a  
  -a  
  -amu  
  -ate  
  -anu  

summariu

VI) l'imparfettu sughjuntivu

 

a) I verbi irrigulari s questi :

 

b) I verbi di u prima gruppu anu cum' tarminazione (dopu cacciatu l'ultima lettara) :

  -assi o -essi  
  -assi o -essi  
  -assi o -essi  
  -assimu o -essimu  
  -assite o -essite  
  -assinu o -essinu  

c) I verbi di u sicondu gruppu piglianu e tarminazione siguente, dopu cacciatu l'ultima lettara :

  -issi  
  -issi  
  -issi  
  -issimu  
  -issite  
  -issinu  

d) I verbi di u terzu gruppu funzionanu di a listessa manera c quelli di u sicondu gruppu, ci h d ch'ellu li si caccia l'ultima lettara ch dopu li s'aghjusta e tarminazione siguente :

 

  -issi  
  -issi  
  -issi  
  -issimu  
  -issite  
  -issinu  

NB : P i verbi in -ISCE, si p truv ogni tantu a forma "cunvinziunale" : "capissi, capissi, capissi, capissimu, capissite, capissinu", ...

summariu

VII) l'impirativu

L'impirativu n p di sicuru viaghj c tutti i verbi.

a) Ci s verbi irrigulari riguardu l'impirativu :

-i) Quelli ch facenu l'impirativu c e forme currispundente di u sughjuntivu prisente :

-ii) Quelli irrigulari casu :

 

b) i verbi rigulari viaghjanu di a listessa manera sia ch sia u gruppu di u verbu.

L'idea di u so funziunamentu h questa :

-i) a forma affirmativa, s simplicemente e forme currispundente di u prisente indicativu

-ii) a forma nigativa, nulla cambia for' di a siconda parsona singulare ch si face c l'infinitivu

summariu

 

 

Vult